Yurt dışı pazar araştırma gezilerinin desteklenmesi

Pazar araştırma:

İhracatı artırmak için yeni pazarlar yaratılması, payımızın geliştirilmesi, potansiyel alıcılarla iş görüşmeleri yapılması amacıyla yurt dışında pazar araştırma gezileridir.

Destekler:

Yazılım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerle Sınai ve/veya ticari şirketlerce gerçekleştirilen yurt dışında pazar araştırması gezilerine ait giderler, %70 oranında ve yurt dışı yapılan her pazar araştırması gezisi başına en fazla 7.500 ABD Dolarına kadar desteklenir.

Desteklenen giderler:

Her yurt dışı pazar araştırması gezisinde en fazla 2 şirket çalışanına ait aşağıda belirtilen giderleri desteklenir.

Konaklama:

Yabancı ülkede Pazar araştırma süresi içinde, şirket başına günlük 300 ABD Dolarını geçmemek kaydıyla otel konaklama, oda + kahvaltı gideri desteklenir.

Örnek: Bir şirket günlük 200 $ otel harcaması yapıyorsa 200*0,70=140 $ tutarında destek alır, 500 $ otel harcaması yapıyorsa 300 $ destek alır.

Ulaşım desteği:

Uluslararası ve şehirlerarası ulaşımda ekonomi sınıfı uçak, tren, gemi ve otobüs bileti ücretleri, Günlük 50 ABD Dolarını aşmamak kaydıyla araç kiralama gideri desteklenir.

  • Bir takvim yılı içinde şirket başına en fazla 10 yurt dışı pazar araştırması gezisi desteklenir.
  • Bir takvim yılında aynı ülkeye en fazla 2 yurt dışı pazar araştırması gezisi desteklenir.
  • Yurt dışı pazar gezisinin en az 2, yol hariç en fazla 10 günlük kısmı desteklenir.

Örnek: Bir şirket günlük 30 $ araç kiralama harcaması yapıyorsa 30*0,70=21 $ tutarında destek alır, 100 $ araç kiralama harcaması yapıyorsa 50 $ destek alır.

Destek kapsamındaki geziler:

  • Amacı Pazar araştırması olan yurt dışı gezileri,
  • Resmi-özel kurum-kuruluşlarca yabancı ülkelere yönelik olarak gerçekleştirilen toplantı, sergi, konferans, Grup seyahati vb. organizasyonlar.
  • Pazar Gezisinin gerçekleştiği ülkede birimi bulunmayan, sadece fuar ziyareti/katılım amacıyla o ülkede bulunan firmalarla yapılan görüşmeler destek kapsamında değerlendirilmez.
  • Pazar araştırması gezisinin gerçekleştirildiği ülkede ve tarihlerde düzenlenen bir fuara stand ile iştirak edilmesi durumunda da gezi destek kapsamına alınamamaktadır.

Sadece fuar ziyaretinin gerçekleştirildiği geziler destek kapsamı dışındadır.

Yurt dışı pazar araştırması gezisi kapsamında pazar araştırmasına ilaveten fuar ziyareti gerçekleştirildiğinde ilgili gezi desteklenir.

Destek başvuru süresi:

İlk ödeme belgesi tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde destek başvurusunun yapılması gerekmektedir. Tebliğ No: 2011/1

4M Danışmanlık, 1991 yılından bugüne 33 yıllık tecrübesi ile 25.000 den fazla müşterisine hizmet vermiş, sektörün öncüsü kurumsal bir danışmanlık firmasıdır.

Referanslarımız

Daha fazlasını yükle


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.