Yurt Dışı Fuar Katılımlarının Desteklenmesi

SEKTÖREL NİTELİKTEKİ ULUSLAR ARASI FUARLARA

BİREYSEL KATILIMLARIN DESTEKLENMESİ

Tebliğ No: 2009/5

Türk ticaret kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş, ihracatçı birliğine üye şirketlerle, Türkiye’de yerleşik şirket, kurum veya kuruluşlar ve Üretici/İmalatçı Organizasyonlar desteklenir.

Destek oranları:

Katılımcının nakliye, stant harcamaları, fuarın yetkili organizatörüne ödenen boş alan kirası, stantlarda görev alacak en fazla 2 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masrafları, %50 oranında 15.000 ABD Doları’na kadar desteklenir.

Katılımcı:

  • Sektörel Dış Ticaret Şirketi ise,nakliye harcamaları, stant harcamaları ve standında görevlendireceği en fazla 2 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masraflarının %75’i ile fuarın yetkili organizatörüne ödenen boş alan kirasının tamamı 15.000 ABD Doları’nı aşmamak üzere desteklenmektedir.
  • Makine, yat ve Komple tesis imalatı, otomotiv ana sanayi sektöründe faaliyet gösteren firma olması halinde,fuar nakliye giderlerinin destek kapsamında olmayan kısmının %50’si 10.000 ABD Doları’nı geçmemek üzere desteklenir.
  • otomotiv yan sanayi, doğal taş, seramik, mobilya, beyaz eşya, elektronik, endüstriyel mutfak eşyaları, mücevherat ve halı sektöründe faaliyet gösteren firmalar;Fuar nakliye masraflarının destek kapsamında bulunmayan kısmının %50′si 6.000 ABD Doları’nı geçmemek üzere desteklenir.
  • Uzay ve havacılık teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri, nano teknoloji, teknik tekstil, yenilenebilir enerji, donanım (hardware), yazılım (software), bilişim, Gen mühendisliği /biyoteknoloji ve elektronik konularında üretim yapması veya film yapımcısı olması durumunda;Boş stant ve/veya standart donanımlı stant kirasının ve nakliye harcamalarının %75’i, 15.000 ABD Doları’nı aşmamak üzere desteklenir.
  • Üretici/İmalatçı organizasyonlarının katılacağı sektörel nitelikli uluslararası fuarlar için, boş stant ve/veya standart donanımlı stant kirasının ve nakliye harcamalarının %75’i, 15.000 ABD Doları’nı aşmamak üzere ödenir.

Üretici/İmalatçı organizasyonuna yapılacak ödemelerde, katılım bedeli her fuar için azami 36 m2’lik alan üzerinden hesaplanır.

Hedef ülkelere yönelik fuarlara katılım desteği:

Her yıl belirlenen 15 hedef ülkede düzenlenecek fuarlara iştirak eden katılımcıların %50 destek oranına 20 puan ilave destek sağlanır.

Prestijli fuarlara katılımcı desteği:

Bakanlıkça ilan edilen ve yurt dışında düzenlenen sektörel nitelikteki uluslararası prestijli fuarlardan birine yurt dışı fuar organizasyonu kapsamında katılın firmalar, bireysel katılımlarda nakliye harcamaları, stant harcamaları ve stantta görevlendirilen en fazla 2 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masrafları ile fuarın yetkili organizatörüne ödenen boş alan kirasının %50’si destek kapsamında 50.000 ABD Dolarını geçmemek üzere desteklenir.

Bu destek kapsamındaki katılımcılar söz konusu fuar katılımlarında 50 m2 sınırlaması ile üretici/imalatçı organizasyonlarına yönelik 36 m2 sınırlamasından muaftır.

Prestijli fuar desteğinden faydalanabilmek için fuar sonrası destek başvurusu yaparken prestijli fuar desteğinden yararlanmayı talep etmesi gerekmektedir.

Ön başvuru şartı ve süresi:

Destek kapsamına alınan fuarın başlama tarihinden en az on beş gün önce, fuarın yetkili organizatörü tarafından düzenlenen, boş stant ve/veya standart donanımlı stant metrekare fiyatını gösteren yer tahsis belgesi veya faturanın ön başvuru için sunulması gerekmektedir.

Fuar sonrası destek başvuru süresi:

Başvuru süresi fuar bitiş tarihi itibari ile 3 aydır.

3 ay içerisinde başvuruda bulunulmaması durumunda fuarlar ilgili destek başvurusu değerlendirmeye alınmaz.

Eksik evrak teslimi:

İhracatçı Birliği Genel Sekreterliği incelemesinin ardından yazılan eksik yazısı tarihi itibari ile 1 ay içerisinde eksiklerin tamamlanması gerekmektedir.

Eksik teslimi yapılamaması halinde, başvuru dosyası işlemden kaldırılır.

Desteklenen fuarlar:

Bireysel Düzeyde Katılımların Desteklendiği Sektörel Nitelikteki Uluslararası Fuarlar Listesine dâhil edilen ve Bakanlığın internet sitesinde ilan edilen fuarlara katılımlar desteklenir.

Desteklenen fuarlarda değişiklik: Bakanlık, ilan edilen listedeki fuarlardan çıkarmalar yapabileceği gibi, eklemeler yapabilir. Katılımcıların Bakanlık sitesinden takip etmesi gerekir.

4M Danışmanlık, %30’dan fazlası 8-20 yıl arası çalışan 70’e yakın nitelikli personeli ile 1991’den itibaren 10.000’den fazla müşterisine etik kuralları ile hizmet sunmuş kurumsal bir danışmanlık şirketidir.

Yurt Dışına Yönelik Destekler Sıkca Sorulan Soruları görmek için tıklayın


Destekler Referanslarımız

Bu modül güncellenmektedir!


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.