İkamet İzni Süre Uzatımı

İkamet izinleri, ikamet kartı üzerinde kayıtlı süresi kadar geçerlidir.

İkamet izni süre bitiş tarihinden önceki 60’ncı günün başlangıcından itibaren ikamet izni süre uzatma başvurusu yapılmalıdır.

Resmi kurum süre uzatma başlangıç tarihini, sürenin bitiş tarihinden itibaren başlatarak Süre uzatma işlemini tamamlar.

Süresi içinde yapılan süre uzatma başvurusu, önceki ikamet izni bitiş tarihinden sonra düzenlenmesi, yabancı için hak kaybına sebep olmaz.

Süresi zamanında uzatılmayan ikamet izinleri, izinli kalınan süreleri kesintiye uğratır. Bu yabancı için daha sonra kullanabileceği haklarının kaybına sebep olur.

Ayrıca, ikamet izinsiz geçen süreler kaçak çalışma kabul edildiğinden, yabancıya idari para cezası uygulanır. Sınır dışı edilebilir. Kaçak kalınan süreye göre Türkiye’ye giriş yasağı konabilir.

İkamet izni süre uzatma başvurusu yapanlara harca tabi olmayan belge verilir. Bu belge ikamet izni süreleri sona ermiş olsa dahi haklarında karar verilinceye kadar Türkiye’de ikamet hakkı sağlar.

İkamet izninin adrese teslim gönderimi: 

Emniyet Müdürlüklerince onaylanan ikamet kartları, Göç İdaresi genel Müdürlüğü tarafından yabancının başvuru sırasında verdiği adrese teslim olarak gönderilir. İkamet izni kartları elden teslim edilmez.

Bu kural Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından değişiklik yapılmadığı sürece hiçbir kişi veya kuruluş bu kuralı değiştiremez. Yabancıların bu kurallara özen göstermeleri işlem süreçlerini kısaltır.

İkamet izni süresini uzatma başvurusu yapmayan yabancılar, İkamet izni süre bitiş tarihinden itibaren en geç 10 gün içinde Türkiye’den çıkış yapmakla yükümlüdür.

10 günlük sürenin geçmesi halinde kalınan süreler kaçak süre kabul edilir. Kaçak kalış süresine göre para cezası uygulanır. Giriş yasağı konabilir.

4M Danışmanlık, %30’dan fazlası 8-20 yıl arası çalışan 70’e yakın nitelikli personeli ile 1991’den itibaren 10.000’den fazla müşterisine etik kuralları ile hizmet sunmuş kurumsal bir danışmanlık şirketidir.

Yabancı Personel Sıkca Sorulan Soruları görmek için tıklayın


Yabancı Personel Referanslarımız

Bu modül güncellenmektedir!


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.