Faydalı Model Başvurusu ve Tescili

Faydalı model koruması daha çok küçük buluşları korumayı amaçlar.

Faydalı model, Tekniğin biline bir durumunu aşması şartı aranmasa da yenilik Kriteri ve teknik ilerleme sağlayan küçük buluşlar olarak değerlendirilir.

Başvuru yapmadan önce, buluş sahibinden buluşu ile ilgili tüm bilgiler alınır. Türkiye ve dünyada benzeri olup olmadığını tespit etmek için arama motorlarından yararlanarak benzerlik araştırması yapılır.

Buluşun sanayinin herhangi bir alanında üretilebilir ya da kullanılabilir olmasıdır.

Benzeri olmaması halinde yenilik kriterini karşıladığı varsayılarak başvuru dosyası hazırlanır.

Yasal dayanak: Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 7 ve 10. maddelerine göre yeni ve sanayiye uygulanabilir buluşlar faydalı model korumasından faydalanır.

Faydalı model koruma süresi her yıl yenilenmiş olmak kaydıyla 10 yıl ile sınırlıdır.

4M Danışmanlık patent başvurularında olduğu gibi müvekkillerin buluşlarının, faydalı model için aranan şartları karşılayıp karşılamadığını inceler. Buluş sahibi için rapor hazırlar.

Faydalı model belgelerinin uyuşmazlık konusu olmaması için başvuru yaparken yapılacak inceleme ve değerlendirmeler önem taşımaktadır.

4M Danışmanlık uzmanlarından bilgi almadan karar vermeyiniz.

4M Danışmanlık, 1991 yılından bugüne 33 yıllık tecrübesi ile 25.000 den fazla müşterisine hizmet vermiş, sektörün öncüsü kurumsal bir danışmanlık firmasıdır.

4M ile çalışırken müşterinin takibi ve düşünmesine gerek kalmaz. Yabancı işten ayrılıncaya kadar 4M uzmanları izler. Zamanında işlemleri başlatır.

Çalışma izinleri hakkında detaylı bilgi için (212) 573 0101 veya (312) 550 5050 telefonlardan 4M uzmanları ile görüşmeden karar vermeyiniz.

Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız YABANCI PERSONEL ÇALIŞMA İZİNLERİ

Referanslarımız

Daha fazlasını yükle


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.

Benzer Konular