Marka Lisans Sözleşmeleri

Lisans sözleşmeleri markanın kullanım hakkının belirli bir süre veya süresiz olarak bir başka kişi veya şirkete devredilmesidir.

Lisans veren ülkenin tümü için geçerli olmak üzere tek bir kişiye inhisarı lisans hakkı tanıyabileceği gibi, çeşitli bölgeler belirleyerek her bir bölgede ayrı kişilere lisans hakkı tanıyabilir. Basit lisans sözleşmelerinde marka hakkını lisans alan kendisi koruyabileceği gibi bu hakkın kullanımını başka kimselere verebilir.

İnhisarı lisans sahibi marka sahibinin markaya tecavüz halinde açabileceği davaları kendi adına açmaya yetkilidir.

Basit lisans sahibinin kural olarak marka hakkına tecavüz halinde dava hakkı yoktur.

Ancak basit lisans alan veya sözleşmeyle dava haklarından yoksun bırakılan inhisari lisans hakkı sahibi ancak belirli koşulların gerçekleşmesiyle dava açma hakkı kazanır.

Dava açma hakkı bulunmayan lisans alan, marka hakkına yönelik tecavüze karşı hukuki yollara başvurmasını marka sahibinden isteyebilir.

Marka sahibinin lisans alanın yaptığı bildirim üzerine dava açmayacağını bildirmesi veya bildirimden itibaren üç ay içinde dava açmaması halinde, lisans alan kendi adına dava açabilir.

4M; lisans sözleşmelerinin hazırlanması ve marka tecavüzü durumunda atılacak adımlar konusunda lisans sözleşmesi taraflarına danışmanlık hizmeti vermektedir.

ir.

4M Danışmanlık, %30’dan fazlası 8-20 yıl arası çalışan 70’e yakın nitelikli personeli ile 1991’den itibaren 10.000’den fazla müşterisine etik kuralları ile hizmet sunmuş kurumsal bir danışmanlık şirketidir.

4M ile çalışmıyor olsanız dahi aramak ve bilgi almaktan çekinmeyiniz.

4M ile çalışırken müşterinin takibi ve düşünmesine gerek kalmaz. Yabancı işten ayrılıncaya kadar 4M uzmanları izler. Zamanında işlemleri başlatır.

Çalışma izinleri hakkında detaylı bilgi için (212) 573 0101 veya (312) 550 5050 telefonlardan 4M uzmanları ile görüşmeden karar vermeyiniz.

Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız YABANCI PERSONEL ÇALIŞMA İZİNLERİ
Marka & Patent & Tasarım Sıkca Sorulan Soruları görmek için tıklayın

Referanslarımız

Daha fazlasını yükle


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.

Benzer Konular