İnternet Alan Adları

Web sayfası alan adları ODTÜ bünyesindeki bir birim tarafından “com.tr” uzantılı alan adı verilmektedir.

Alan adı talebinde, Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen Marka Tescil Belgesi veya Ticaret Sicili Belgesi’ni istemektedir.

Ülke kodu içermeyen alan adları Türkiye ve yabancı ülkelerden alınabilmektedir.

Alan adları alımında rezervasyon yoktur. Sisteme girerek parasını ödeyen herkes ülke kodu içermeyen alan adı alabilir.

Bu uygulama marka hakkının korunmasını ihlal etmektedir.

ODTÜ’nün alan adı verilmesindeki tutumu uygulamada haksız internet alan adı alımını önler görünse de, “com, net, org” uzantılı alan adlarının tercihine neden olmuştur.

Com uzantılı alan adlarının yarattığı ihlaller için yabancı ülkelerde dava açılarak sonuç alınması mümkün görünmemektedir.

Bu konuda ICANN denilen bir tahkim usulü geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde ortalama 40-45 gün içinde 1000-6000 arasında değişen bir maliyetle alan adı uyuşmazlıkları çözüme kavuşabilmektedir.

4M, hem “tr” hem de “com” uzantılı alan adlarının alınması ve alan adları konusunda çıkan uyuşmazlıkların ulusal ve uluslararası düzeyde çözümlenmesi için hizme sağlamaktadır.

4M Danışmanlık, 1991 yılından bugüne 33 yıllık tecrübesi ile 25.000 den fazla müşterisine hizmet vermiş, sektörün öncüsü kurumsal bir danışmanlık firmasıdır.

4M ile çalışırken müşterinin takibi ve düşünmesine gerek kalmaz. Yabancı işten ayrılıncaya kadar 4M uzmanları izler. Zamanında işlemleri başlatır.

Çalışma izinleri hakkında detaylı bilgi için (212) 573 0101 veya (312) 550 5050 telefonlardan 4M uzmanları ile görüşmeden karar vermeyiniz.

Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız YABANCI PERSONEL ÇALIŞMA İZİNLERİ

Referanslarımız

Daha fazlasını yükle


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.