Faaliyet Serbestliği Araştırması (Freedom To Operate)

Patent ve faydalı model temelde; yeni ve sanayiye uygulanabilen buluşlar için bir belgelendirme sistemidir ve başvuru sahibine, üçüncü şahısların bahsi geçen buluşu üretmesi, kullanması, satması, dağıtması veya ithal etmesini engelleme hakkı verir.

Patenti alınan bir ürün izinsiz olarak kullanılırsa patent sahibi,  hak ihlali yapan kişi ya da kurumu mahkemeye verme hakkına sahiptir. Bu sebeple firma portföyünüze katmak istediğiniz yeni ürünlerin patent koruması altında olup olmadığının tespitinin yapılması ile patent sahiplerinin firmanıza uygulayacağı yasal yaptırımlardan kurtulabilirsiniz.

Bunun için kullanılan yöntem Faaliyet Serbestliği Araştırması (Freedom To Operate) olarak tanımlanır ve firmanız bünyesinde yeni kullanılacak araçlardan, üretim yöntemlerine ve nihai ürüne kadar tüm adımlarda patent ile korunan bir buluşun yer alıp almadığı konusunda ayrıntılı bir rapordur.

Faaliyet Serbestliği Araştırması (Freedom To Operate) ile üretim, satış gibi ticari faaliyetler yapacağınız ülkenin coğrafi sınırları içerisinde patent korumasına sahip firma ve buluşların bir listesini,  faaliyetlerinizin hangi unsurları içermesi durumunda ihlal ile karşılaşabileceğinizi, hangi unsurların faaliyet serbestisi olduğunu bilerek doğru adımlar atabilirsiniz.

Detaylar için 4M uzmanlarını aramaktan çekinmeyiniz.

4M Danışmanlık, %30’dan fazlası 8-20 yıl arası çalışan 70’e yakın nitelikli personeli ile 1991’den itibaren 10.000’den fazla müşterisine etik kuralları ile hizmet sunmuş kurumsal bir danışmanlık şirketidir.

4M ile çalışmıyor olsanız dahi aramak ve bilgi almaktan çekinmeyiniz.

Marka & Patent & Tasarım Sıkca Sorulan Soruları görmek için tıklayın

Referanslarımız

Daha fazlasını yükle


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.