Kozmetik ürün ithalat ve üretim bildirimleri

Türkiye piyasasına arzı yapılmak istenen kozmetik ürünler 5324 sayılı Kozmetik Kanun ve Kozmetik Yönetmeliği’ne uygun olmak zorundadır. Kozmetik ürünlerin piyasaya arz ve denetim faaliyetleri Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından kontrol edilmektedir.

Kozmetik Ürün Bildirim sürecinde yeni ÜTS sisteminde 4M olarak verdiğimiz hizmetleri başlıklar halinde aşağıda verilmiştir.

  • Firmanızın Ürün Takip Sistemine ve EBS sistemine kaydedilmesi.
  • Mevzuat açısından zorunlu olan Sorumlu Teknik Eleman anlaşmasının sistem üzerinden onaylatılması.
  • Her bir ürünün içerik limitlerinin Kozmetik Mevzuatından kontrol edilmesi
  • Göndermiş olacağınız piyasaya arz esnasında kullanılacak Türkçe etiket ifadelerinin Bakanlık mevzuat ve kılavuzlarına göre hazırlanması.
  • Göndermiş olduğunuz dış ambalaj ve içerik sertifikalarında bulunan bileşen listelerinin karşılaştırılması
  • Ürünlerinizin bildirim başvurularının yapılması ve onay alınması.
  • Ürünler için teknik dosya hazırlanması.
  •  Ürünlerin güvenlik değerlendirme raporlarının hazırlanması.

4M Danışmanlık, %30’dan fazlası 8-20 yıl arası çalışan 70’e yakın nitelikli personeli ile 1991’den itibaren 10.000’den fazla müşterisine etik kuralları ile hizmet sunmuş kurumsal bir danışmanlık şirketidir.

4M ile çalışmıyor olsanız dahi aramak ve bilgi almaktan çekinmeyiniz.

Önemli Açıklama: 31.12.2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2011/12 sayılı DTS Tebliği gereğince, ithalat aşamasında Gümrük Müdürlüğü’ne Kozmetik Bildirim Kabul Belgesi ibraz etme zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı bildirimi yapılan kozmetik ürünler için Bildirim Kabul/İzin Belgesi adı altında herhangi bir belge düzenlenmeyecektir.

Sağlık Bakanlığı, bu yeni uygulama ile kozmetik ürünlerin piyasaya arzında tüm sorumluluğu firmalara yüklemiştir. Yapılacak olan denetimlerde kozmetik bildirimlerinin yapılmadığı, ürünlerinizin kanun ve yönetmeliklere uygun olmadığının tespit edilmesi halinde ağır idari yaptırımlar ile karşı karşıya kalmanız olasıdır.

Kozmetik ürün bildirim işlemleri, formül incelemesi, ürün etiket kotnrolü ve hazırlığı konusunda uzmanlarımızdan bilgi ve hizmet alabilirsiniz.

Teşvik belgesi ile ilgili türlü işlem veya bilgi için,
4M Teşvik Proje uzmanlarını aramaktan çekinmeyiniz.

4M Danışmanlık belge kullanım süresince firmanızı bilgilendirir. Menfaatleriniz, sorumluluklarınız hakkında doğru karar vermenizi sağlar.

İthalat İzinleri Sıkca Sorulan Soruları görmek için tıklayın

Referanslarımız

Daha fazlasını yükle


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.