İthalat, ihracat permileri & kayıt belgesi

2018/4 sayılı Sağlık Bakanlığının Özel İznine Tabi Maddelerin İthalat Denetimi Tebliği kapsamında yer alan;

Uyuşturucu ve Psikotrop madde yapımında kullanabilecek kimyasalların ithalatı Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun ruhsatına tabidir.

Bu maddelerin ithalatı ve üretimi uluslararası anlaşmalar kapsamında yetkili otoriteler tarafından kontrol ve takip edilmektedir.

Söz konusu kimyasallar ile yapılmak istenen işlem doğrultusunda Bakanlık tarafından düzenlenen belgeler ve açıklamalar aşağıda verilmiştir.

  • İthalat Permisi ve Kontrol Belgesi:
    Söz konusu maddelerin ithal yolla Türkiye’ye gelmesi durumunda alınması gereken izindir. İlk defa izin alacak firmaların işlemleri denetimler ve soruşturma nedeniyle 2-3 ay sürebilmektedir. Sonraki izin başvuruları ise yaklaşık 10 işgünü içinde sonuçlanmaktadır. Belgenin geçerlilik süresi 6 aydır.
  • Yurtiçi Kayıt Belgesi:
    İlgili kimyasalların gümrükten devir yoluyla alımını yapan ve bu maddeyi imalatta kullanan firmaların alacağı izin belgesidir. Kayıt belgesi müracaatında bulunan firmanın sanayici olma şartı vardır. İzin takvim yılı sonuna kadar geçerlidir ve kimyasalın kapasite raporunda yer alan yıllık sarfiyatı üzerinden düzenlenir.
  • İhracat Permisi:
    Prekürsör uyuşturucu ve psikotrop madde sınıfındaki kimyasalların ihracatını yapacak firmaların alacağı izin belgesidir. İlk defa izin alacak firmaların işlemleri denetimler ve soruşturma nedeniyle 2-3 ay sürebilmektedir. Belgenin geçerlilik süresi 6 aydır.

Detaylı bilgi için 4M uzmanlarını aramaktan çekinmeyiniz.

4M Danışmanlık, %30’dan fazlası 8-20 yıl arası çalışan 70’e yakın nitelikli personeli ile 1991’den itibaren 10.000’den fazla müşterisine etik kuralları ile hizmet sunmuş kurumsal bir danışmanlık şirketidir.

4M ile çalışmıyor olsanız dahi aramak ve bilgi almaktan çekinmeyiniz.

İthalat İzinleri Sıkca Sorulan Soruları görmek için tıklayın

Referanslarımız

Daha fazlasını yükle


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.

Benzer Konular