GÜVENLİK BİLGİ FORMU (GBF)

GÜVENLİK BİLGİ FORMU (GBF) – (MATERIAL SAFETY DATA SHEET “MSDS”) NEDİR?

MSDS-2a-GIFTehlikeli maddelerin ve kimyasal karışımların özelliklerine göre;

Bulunduğu işyerlerinde alınması gereken güvenlik önlemleri ile insan sağlığı ve çevrenin, olumsuz etkilerinden korunmasına yönelik ayrıntılı bilgileri içeren Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan belgedir.

Yeni yayınlanan “Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik” şartlarına uyum amacıyla 01.06.2015 tarihinden itibaren maddeler için 01.06.2016 tarihinden itibaren karışımlar için yeni yönetmeliğe göre Güvenlik bilgi formu “GBF” hazırlanması gerekmektedir.

Güvenlik Bilgi Formları, kimyasal ürünlerin kimlik kartı gibi isimlendirilebilir.

Güvenlik Bilgi Formunda kimyasal maddeyi üreten, ithal eden, ürün içeriği, ürün ve bileşenlerinin tehlikeleri, kullanım, depolama, taşıma ve acil durum çözümleri hakkındaki bilgilerle, tehlikeye maruz kalınması halinde alınması gereken sağlık, çevre ve yangın tedbirleri, bertaraf, toksikoloji, Eko toksikoloji vb. birçok detaylı bilgileri içerir.

Güvenlik Bilgi Formu (GBF), Kimyasal ürün üreten, satan, ithal eden tüm işletmeler için hazırlanması gereken zorunlu bir belgedir.

Parfüm, hava aromatize edici ürünler ve kozmetik ürünleriniz, deterjan kapsamına giren temizlik ürünleri ile İSGÜM iznine tabi kimyasallar için Güvenlik Bilgi Formu “GBF” hazırlanması yasal zorunluluktur.

GÜVENLİK BİLGİ FORMU (MSDS. SDS. GBF) KİMLER TARAFINDAN HAZIRLANABİLİR?

Türkiye’de akredite bir kuruluşta eğitimini başarıyla tamamlamış, sertifika sahibi olan kişiler Güvenlik Bilgi Formu “GBF” hazırlayabilirler.

Referanslarımız

Daha fazlasını yükle


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.

Benzer Konular