AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİNDE İŞKUR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULAMASI HK.

Kısa çalışma Ödeneği nedir?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılmasıveya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

18.03.2020 tarihinde Covid-19 salgını kapsamında devreye alınan kısa çalışma ödeneği, salgın nedeni ile doğrudan veya dolaylı olarak işlerinde aksama yaşayan firmalar için başvuruların yapılması kararı alınmıştır.

Ar-ge ve tasarım merkezleri de çalışan personelleri için Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmektedir.

Ar-Ge ve Tasarım Merkezinde çalışan personel için Kısa Çalışma Ödeneğine başvurulduğu takdirde, İŞKUR tarafından yapılan “Kısa Çalışma Ödeneğine” ait sürelerin SGK bildiriminde, eksik gün sebebi olarak “18-Kısa çalışma ödeneği” seçildiğinden, Ar-Ge Merkezleri için asgari TZE sayı olan 15, Tasarım Merkezleri içinse TZE sayı olan 10 olarak belirlenen koşulunun sağlanamaması durumu ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Asgari şartların sağlanmaması durumu ile 5746 sayılı kanun neticesinde faydalanılacak desteklerden faydalanılmamaktadır.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanacağınız personel ve tarihler için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri GenelMüdürlüğü’ne bildirim yapmanız gereklidir.

Aynı zamanda tam zamanlı çalışma düzenine geçildiğinde faaliyetlerinize devam edeceğinizi de bildirmeniz gerekmektedir.

Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin Kısa Çalışma Ödeneğine başvuru sırasında bu hususu dikkate almanız yararınıza olacaktır.

Detaylı bilgi için uzmanlarımızı aramaktan çekinmeyiniz.

0312 550 50 50 – 0212 573 01 01

4m@4m.com.tr