KOZMETİK FİRMALARININ DİKKATİNE

Kozmetik Ürünler Dairesi’nin yayınladığı duyuruya göre 30 Nisan 2019 tarihine kadar eski sistemdeki bildirimlerin ÜTS’ye aktarılma zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren bildirimlerden ücret alınacaktır.

  1. Mart 2016’ya kadar kozmetik ürün bildirim işlemlerinde kullanılmış olan Elektronik Uygulamalar Portalı (EUP) 30 Nisan 2019 tarihinden itibaren kapatılacaktır. EUP’ye bildirimi yapılmış olan ve halen piyasaya arz edilebilir durumdaki aktif ürünlerin bildirimlerinin Ürün Takip Sistemi (ÜTS)’ye aktarılması gerekmektedir. EUP kapandığında bu sistemde yer alan bildirimler pasif konuma alınacağından tüm bildirim işlemlerinin ÜTS’ye aktarılması önem arz etmektedir.
  2. 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren kozmetik ürün bildirim işlemlerinden ücret alınacağından EUP’de bulunan ürünlerin bildirimlerinin ÜTS aktarımının bu tarihe kadar tamamlanmış olması sektörün yararına olacaktır. Bu tarihe kadar yapılacak olan işlemlerde ücret alınmayacaktır.
  3. Kozmetik Ürün İhracat Sertifikası başvurularının ÜTS’den yürütülebilmesi için gerekli çalışmalar tamamlanmıştır. ÜTS Sertifika Modülü en kısa zamanda kullanıma açılacaktır. Sertifika işlemleri ÜTS üzerinden yürütülecek ve bildirim başvuruları ile sertifika başvuruları aynı anda yapılabilecektir. Bu nedenle ihraç edilecek ürünlere ait bildirimlerin ÜTS’ye aktarılması gerekmektedir.

Duyuru için tıklayınız: https://www.titck.gov.tr/Duyurular/DuyuruGetir?id=3432