Otel turizm yatırımları hakkında önemli bilgiler

 1. Otel yatırımlarında kabul edilen ekipmanlar: Otel yatırımları Makine listelerine Servis arabaları, çalışma tezgahları, raflar, çöp arabaları vb. ekipmanlar belge kapsamında KDV muafiyeti uygulanmaktadır.
 2. Özel Konaklama Tesisleri: Bir tesisin özel tesis olarak sınıflandırılabilmesi ve Turizm Belgesi alabilmesi için, mimari özgünlük, tarihi ya da sanatsal değer, yerel ya da ulusal kültürleri yansıtan bir yapı olma özelliklerinden en az bir tanesini taşıması gerekmektedir. Mevzuata göre, turizm yatırımlarından sadece 3 yıldızlı oteller, butik oteller, tatil köyleri, dağ ve yayla evleri bölgesel belge alabilmektedir.
  US 97 kodlarında özel konaklama tesisleri birebir yer almasa da uygulamada bölgesel desteklerden yararlanabilmektedir.
  Örnek: Eski tarihi yapılar (eski meclis, banka binaları, eski konaklar ya da yalılar koruma altındadır) restore edilebilir ve özel konaklama tesisine çevrilebilir.
 3. Turizm yatırım/işletme izin Belgesi olan Özel Konaklama Tesisleri bölgesel teşviklerden yararlanabilmektedir.
 4. Çiftlik / köy evleri, her ne kadar Turizm Yatırım Belgesi alıyor olsa da, çiftlik / köy evleri yatırımları için Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmemektedir.
  Köy / Çiftlik Evi tanımı: Konaklayan müşterilerin de, köy yaşamına ve doğal ortama dahil edildiği, yerel yiyecek ortamlarından (bahçede yetişen sebzeler) yararlanma olanağı sağlayan ve hayvanlardan süt sağılması, elde edilen yumurtaların tüketilmesine ortak edildiği konaklama tesisleridir.
 5. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı firmaları:
  GYO lar kuruluş yapısı itibari ile yapmış olduğu hiç bir yatırımı işletemezler. İşletme faaliyetini firmanın kendisinin yapamaması nedeni ile de yatırım teşvik belgesi alamazlar.
  Eğer GYO yatırımı yaptıktan sonra kendisi işletecek ise Turizm Yatırım Belgesi almak kaydı ile belge alabilirler.
  Ancak, genelde GYO lar yatırımı yapar ve işletmeyi kiraya veriler. Bu durumda, GYO nun alt işletmeci firmasının önce Turizm Yatırım Belgesini alması ardından da YTB almak için başvurması halinde belge düzenlenmesi garantiye alınmış olunacaktır.

4M DANIŞMANLIK TEŞVİK GRUBU

 

, , , , , , , , , , , ,