Takviye edici gıda ruhsatı – ithalat izni

02.08.2013 tarihinde yürürlüğe giren Takviye Edici Gıdaların İthalatı, Üretimi, İşlenmesi Ve Piyasaya arzına İlişkin Yönetmelik kapsamında;

Ürünlerin ithalat ve üretimini yapmak isteyen firmaların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izin almaları gerekmektedir.

Takviye edici gıda dosyası hazırlanırken ürününün içeriği iki başlık altında değerlendirilir.

  1. Tek bir etken maddeden oluşan gıda takviyeleri:

Bakanlık tarafından belirlenen bitki listesinde pozitif (P) olarak belirtilen ve tek bir botanikten veya “TGK Takviye Edici Gıdalar Tebliği” nde limitleri belirlenmiş tek bir besin öğesinden, vitaminden, mineralden veya botanikler dışında limitleri belirlenmiş besleyici ve fizyolojik etkileri bulunan tek bir bileşenden (etken maddeden) oluşan gıdaları kapsamaktadır.

Bu ürünlerin içeriğinde etken madde dışında katkı maddesi, aroma vericiler, işlem yardımcıları gibi maddeler bulunabilir.

  1. Birden çok etken maddeden oluşan gıda takviyeleri:

Yukarıda yer alan tanım doğrultusunda içeriğinde birden fazla bitki, vitamin, mineral (etken madde) bulunan takviye edici gıdalardır.

Tek ve birden çok etken maddeli takviye edici gıda izinlerinin incelenmekte ve sonuçlandırılmasında tek yetkili Ankara ve İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleridir.

Takviye edici gıda dosyalarının hazırlığı uzmanlık ve dikkat gerektiren önemli bir süreçtir. Hatalı hazırlanan bir dosya ile yapılan başvuru iade edilebilir. Ürüne tekrar izin alınmasını zorlaştırır.

Takviye edici gıda ruhsat dosyası hazırlığı, onaylanan ürün için gerekli ithalat izinlerinin alınması (GGBS veya kontrol belgesi) konusunda 4m güvenebileceğiniz tek adrestir.

4M Danışmanlık, %30’dan fazlası 8-20 yıl arası çalışan 70’e yakın nitelikli personeli ile 1991’den itibaren 10.000’den fazla müşterisine etik kuralları ile hizmet sunmuş kurumsal bir danışmanlık şirketidir.

4M ile çalışmıyor olsanız dahi aramak ve bilgi almaktan çekinmeyiniz.

İthalat İzinleri Sıkca Sorulan Soruları görmek için tıklayın

Referanslarımız

Daha fazlasını yükle


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.