Bildirim kayıt belgeleri

İthalatı veya üretimi yapılacak Aşağıdaki ürün grupları için Gümrük ve Ticaret Bakanlığından alınması gereken belgelerdir.
Her ürün, kendi mevzuatına göre değerlendirilerek başvuru dosyası hazırlanır.

BİLDİRİM KAYIT BELGESİ:

 • Deterjan ve Yüzey Aktif Maddeler Bildirimi:
  Deterjanlar ve deterjanlarda kullanılan yüzey aktif maddeler hakkında Tebliğ kapsamında ithalatı ve yerli üretimi yapılan her türlü temizlik ürünü ve bu maddelerde kullanılan yüzey aktif maddelerin piyasaya arz edilmeden önce Bakanlığa bildiriminin yapılarak Bildirim Kayıt Belgesi alınması gerekmektedir.
 • Hijyenik Ped, Çocuk Bezi Vb Ürünler Bildirimi:
  Tampon, Hijyenik Ped, Göğüs Pedi, Çocuk Bezi Ve Benzeri Ürünlerin Üretimi, İthalatı, Piyasa Gözetimi ve Denetimi İle Bildirim Esaslarına Dair Tebliğ kapsamında İthalatı ve yerli üretimi yapılan tampon, hijyenik ped, göğüs pedi, çocuk bezi vb ürünler piyasaya arz edilmeden önce Bakanlığa bildiriminin yapılarak Bildirim Kayıt Belgesi alınması gerekmektedir.
 • Hava Aromatize Edici Ürünler Bildirimi:
  Hava Aromatize Edici Ürünlerin Üretimi, İthalatı, Piyasa Gözetimi ve Denetimi İle Bildirim Esaslarına Dair Tebliğ kapsamında ithalatı ve yerli üretimi yapılan ve bulunulan ortama hoş koku vermek amacı ile kullanılan ürünler piyasaya arz edilmeden önce Bakanlığa bildiriminin yapılarak Bildirim Kayıt Belgesi alınması gerekmektedir. 
 • Havuz suyu Kimyasalları Bildirimi:
  Havuz Suyunda Kullanılan Yardımcı Kimyasal Maddelerin Üretimi, İthalatı, Piyasa Gözetimi Ve Denetimi İle Bildirim Esaslarına Dair Tebliğ kapsamında ithalatı ve yerli üretimi yapılan, yüzme havuzunda kullanılan çeşitli kimyasalların kullanılan piyasaya arz edilmeden önce Bakanlığa bildiriminin yapılarak Bildirim Kayıt Belgesi alınması gerekmektedir. 
 • Kuvvet Asit/Baz İçeren Maddeler Bildirimi:
  Kuvvetli Asit Veya Baz İçeren Temizlik Ürünlerinin Üretimi, İthalatı, Piyasa Gözetimi Ve Denetimi İle Bildirim Esaslarına Dair Tebliğ kapsamında ithalatı ve yerli üretimi yapılan kuvvetli asit veya baz içeren temizlik maddelerinin piyasaya arz edilmeden önce Bakanlığa bildiriminin yapılarak Bildirim Kayıt Belgesi alınması gerekmektedir.

 

Bildirim işlemleri kapsamında 4m tarafından verilen hizmetlerimiz;

 • Başvuru dosyasının hazırlanması
 • İlgili mevzuat kapsamında herhangi bir test yapılması gerekiyor ise konu hakkında bilgilendirme ve yönlendirme
 • Ürün formülü doğrultusunda TSE Sertifikalı uzman tarafından Türkçe Güvenlik Bilgi Formlarının hazırlanması
 • Ürünlerin mevzuat doğrultusunda Türkçe etiket örneklerinin hazırlanması,
 • Belge onayı tamamlanıncaya kadar, Bakanlıkta takip edilmesi.

4M Danışmanlık, %30’dan fazlası 8-20 yıl arası çalışan 70’e yakın nitelikli personeli ile 1991’den itibaren 10.000’den fazla müşterisine etik kuralları ile hizmet sunmuş kurumsal bir danışmanlık şirketidir.

4M ile çalışmıyor olsanız dahi aramak ve bilgi almaktan çekinmeyiniz.

İthalat İzinleri Sıkca Sorulan Soruları görmek için tıklayın

Referanslarımız

Daha fazlasını yükle


Aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın,
ÜCRETSİZ ön danışmanlık hizmetimizden faydalanın

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.